Náš terénny tím je priamo na miestach, kde ľudia bez domova žijú, 6 dní v týždni. Počas denných aj večerných služieb im poskytuje teplý čaj, ošetruje omrzliny a rieši s nimi možnosti prečkania zimy v bezpečí. Naše denné centrum Domec je otvorené 7 dní v týždni. Ľudia bez domova sa tu tak môžu zohriať počas dní. Desiatky tisíc ľudí po celom Slovensku však trávia noci v mraze, na ulici. Prosíme vás preto o všímavosť.

🔴 SLEDUJTE pozorne svoje okolie. Ak vidíte uzimeného človeka bez domova, oslovte ho a zistite, v akom je stave. Ak máte možnosť, ponúknite mu teplý nápoj či prikrývku.

🔴 VOLAJTE POMOC.

Ak vidíte človeka bez domova, ktorý nie je v ohrození života, no noc trávi vonku, privolajte k nemu mestskú políciu na čísle 159. Tá mu môže poskytnúť izotermickú fóliu a navigovať ho na rôzne služby v meste.

Ak žijete v Bratislave a nieste si istí, ako postupovať, poradiť sa môžete aj na našej linke 0949 655 555. Ak náhodou nemôžeme zdvihnúť, zanechajte nám odkaz, alebo SMS, vždy zavoláme naspäť. Ak však ide o situáciu, v ktorej je ohrozené zdravie a život človeka, nestrácajte čas a volajte 155.

Podchladenie (hypotermia) je „chladnokrvný zabiják“. Nebezpečie spočíva v podceňovaní netypických príznakov v prostredí, kde nie je teplota prostredia výrazne znížená a tak sa na hypotermiu nemyslí. Príkladom môže byť osamotený starý človek, ktorý má zníženú pohyblivosť pre ochorenie kĺbov, znížený príjem potravy pre nechutenstvo a pre šetrenie na kúrení teplotu prostredia dlhodobe okolo 15-17° C.“

Viliam Dobiáš, bývalý prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný lekár
  • Rýchla záchranná služba 155
  • Mestská polícia 159
  • Vagus SOS linka 0949 655 555

Ďakujeme, že vám ľudia bez domova niesú ľahostajní.