24.10.2018 – Maďarská vláda sa rozhodla “upratovať” ľudí bez domova z ulíc priamo zákonom (výzvu slovenských mimovládok na protest voči tomuto zákonu môžete podpísať TU). Nemusíme však chodiť za hranice, stačí ak zostaneme v našom hlavnom meste. Tu nájdeme pána Martina Borguľu, dlhoročného a dnes už bývalého člena strany Smer-SD, podnikateľa spomínaného v miliónovej korupčnej kauze pod názvom “upratovací tender” z roku 2010. Uchádza sa o kreslo starostu Starého Mesta a z tohto titulu sa v posledných dňoch prezentuje ako ten, ktorý “uprace” ľudí bez domova z verejných priestranstiev.

Vo svojom videu plnom populistických floskúl sa tvári, že má riešenia, napríklad vytlačiť ľudí bez domova za mesto do okrajových štvrtí. Jednoducho si zamieňa ľudí za škatule a neponúka žiadne odborné riešenia. Ako dlhoročný mestský poslanec sa nikdy neangažoval v téme ľudí bez domova a žiadna aktivita z neho nesršala ani v lavici staromestského poslanca. Dnes však má zaručený recept – kopnúť krabice (rozumej ľudí) do rohu, aby sme ich nevideli. 

Populizmus v plnej paráde graduje každým dňom, ktorý uplynie do blížiacich sa komunálnych volieb. A nielen v Bratislave, ale po celej krajine. Populizmus však môže byť ešte nebezpečnejší ako extrémizmus. Tie populistické slová mnohým dobre znejú a lákajú ich ako osu na cukor. Prosím dávajme si pozor nielen na extrémistov, ale aj na populistov. Hranica medzi populizmom a extrémizmom je totiž veľmi tenká. 

Voľme radšej odborné riešenia, ktoré možno na prvý pohľad vyzerajú zložito a zdĺhavo, ale aspoň problémy riešia naozaj a nielen na oko. Lebo ľudia nie sú škatule!